Investment

سرمایه‌گذاری (Investment)

سرمایه‌گذاری به معنی اختصاص دادن پول برای چیزی با انتظار سود و منافع از آن در آینده‌است. به‌طور دقیق‌تر سرمایه‌گذاری تعهد پول یا سرمایه برای خرید وسایل یا دارایی‌های دیگر، به منظور به دست آوردن منافع از آن است.

سرمایه‌گذاری به زبان ساده یعنی تبدیل پول به چند نوع کالا یا دارایی که در حال حاضر مصرف نمی‌شود و افراد می‌خواهند با نگهداری آن برای مدتی در آینده از سوددهی آن بهره ببرند. افراد به دلایلی اعم از تورم و گذر زمان که باعث کاهش ارزش دارایی می‌شود، سرمایه‌گذاری می‌کنند تا بتواند ارزش سرمایه خود را حفظ کند یا آن را افزایش دهد.

اصول سرمایه گذاری

ریسک

در هر سرمایه‌گذاری مدیریت ریسک بسیار مهم و حیاتی است و هر شخص می‌بایست میزان تحمل خود برای تحمل ریسک را تعیین کنید. مقدار سود و زیان شما عموما با مقدار ریسکی که قبول می‌کنید متناسب است. مطمین شوید که از ریسک‌ها مطلع هستید و برای تحمل آن آماده اید و وقوع شرایط پر ریسک باعث خروج شما از بازار نمی‌شود و یا حالت مترقبه‌ای نمی‌شود.

هدف و چشم انداز

مدت زمان و جشم انداز سرمایه‌گذاری می‌بایست با نوع سرمایه‌گذاری متناسب باشد. برای مثال یک شرکت نوپا به مدت زمان بیشتری برای رسیدن به سوددهی نیاز دارد و ممکن است با پستی‌ها و بلندی‌های بسیاری مواجه شود که باعث به خطر افتادن سرمایه شما شود..

تنوع بخشی

حتی بهترین سرمایه گداران اشتباهاتی نیز انجام می‌دهند. همچنین دنیای ما یک دنیای قابل پیشبینی نیست. گذاشتن تمامی سرمایه بر روی یک یا چند دارایی محدود امکان نابودی بخش قابل توجه و یا کامل سرمایه شما را بالاتر خواهد برد.

دانش اقتصادی

سرمایه‌گذاری و بازار پستی و بلندی‌های فراوانی خواهد داشت. دانش اقتصادی به شما کمک می‌کند که بتوانید تصمیمات درستی با توجه به شرایط خود (وضعیت خانوادگی . سن و ثبات کاری و …)بگیرید.

منابع:

سرمایه‌گذاری - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد