پیش‌بینی بازار

پیش‌بینی بازار بسیار پیچیده و در عین حال بی فایده‌است. بازار در کوتاه مدت تحت عوامل بسیاری قرار دارد که پیش‌بینی اش [Market Prediction]{dir=ltr} را غیر ممکن می‌کند. گاهی می‌توان با توجه به خبر منتشر شده امروز شرایط بازار را برای فردا حدس زد اما توجه داشته باشید که اگر این اطلاعات را تمامی افراد حاضر در بازار نیز خواهند داشت پس نمی‌توان معامله پرسودی را بر این اساس انجام داد. زیرا این اطلاعات در قیمت‌های جدید اعمال [Priced-in]{dir=ltr} خواهد شد.

همواره از خود بپرسید شما چه اطلاعات اضافه‌ای نسبت به دیگر فعالان بازار دارید که در قیمت اعمال نشده است. فراموش نکنید هر معامله دو شرکت‌کننده دارد، خریدار و فروشنده. از خود بپرسید که نسبت به طرف دیگر چه اطلاعات بیشتری دارید و چرا طرف دیگر معامله وارد معامله شده است؟

تاریخ بخوانید و گذشته را مطالعه کنید سعی در پیش‌بینی آینده نداشته باشید.

اگر پیشبینی بازار به سادگی‌ای آنچه پیشگویان اقتصادی انجام می‌دهند است از خود بپرسید که :

  • چرا تحلیل‌گران پیشگو عموما ثروتمند نیستند و همچنان مشغول آموزش و فعال در رسانه‌ها هستند؟ در صورت موفق بودن آیا ثروت خود را با استفاده از تحلیل‌هایشان بدست آورده اند؟
  • آیا این اطلاعات در دسترسی بقیه افراد نمی باشد و نبوده‌است؟ و آیا این اطلاعات در وضعیت کنونی بازار لحاظ شده‌است؟ آیا این اطلاعات اکنون برای سرمایه‌گذاری قابل استفاده‌است؟
  • نقش شانس چه مقدار است؟‌ آیا پیشگو سابقه طولانی و صحیح از پیشگویی‌ها دارد؟
  • چرا تحلیل‌گران پیشگو اطلاعات با ارزش خود را به رایگان با دیگران به اشتراک می‌گذارند؟ این حرف تناقضی با کسب دانش درباره بازار و اقتصاد ندارد. اطلاعات اقتصادی برای درک شرابط جاری و کنونی و تصمیم گیری صحیح بسیار مهم و اساسی است.

در آخر فراموش نکنید هر اتفاقی (نظیر جنگ ؛ قحطی؛ پندمی و …) با درصدی از احتمال قابل وقوع است. پس بسیار مهم است که برای تمامی شرایط آماده و مهیا باشید.

مدت زمان بودن در بازار مهم تر از زمان‌بندی بازار است. توجه کنید که برای زمان‌بندی بازار نه تنها باید زمان مناسب برای خروج، بلکه زمان مناسب برای ورود مجدد را نیز بیابید. معمولا افراد بعد از یک حرکت منفی و سریع بازار از آن خارج می‌شوند و همچنین از سوی دیگر با حرکت سریع و مثبت بازار فرصت بازگشت به بازار نیز از دست میرود که در طولانی مدت آنها را از حرکت‌های مثبت بعدی نیز محروم میکند.