ریسک (Risk)

همانطور که اشاره شد، بازار تا حد بسیار بالایی کارا است و تقریبا هیچ سرمایه‌گذاری بی‌خطری وجود ندارد . وظیفه سرمایه گذار شناسایی این ریسک‌ها و بررسی سود انتظاری نسبت به ریسکهای موجود در هر سرمایه‌است.

بخش بزرگی از موفقیت سرمایه‌گذاران در اثر شانس و انجام دادن ریسک‌های نامعقول حاصل می‌شود و تفکیک شانس از مهارت اهمیت زیادی دارد.

در دیدگاه کوتاه مدت ریسک با تلاطم مترادف می‌شود اما در دیدگاه بلند مدت ریسک با از دست دادن سرمایه مترادف است. گاهی ریسک با ناشناخته‌ها معادل سازی می‌شود. با این تعریف می‌توان و با مطالعه و تحقیق از بسیاری از ریسک‌ها مطلع شد اما نباید فراموش کرد که دانش ما از وجود بسیاری از ریسک‌ها ناتوان است. نیکلاس نسیم طالب این ریسک‌ها را در کتابی به همین نام، قوی سیاه می‌نامد که اشاره به این حقیقت تاریخی دارد که قبل از کشف اولین قوی سیاه فرضیه بر این بود که همه‌ی قوها سفید هستند.

تمامی ریسک‌ها عموما قابل شناسایی -اندازه گیری و ارزیابی نیستند و با دیدن نتیجه یک سرمایه‌گذاری به هیچ وجه نمی‌توان مقدار ریسک عمل انجام شده را پیش‌بینی کرد.

دو شخص را در نظر بگیرید که هر دو به اتاقی وارد می‌شوند و در کمتر از ۱۰ ثانیه خارج می‌شوند. نفر اول با ۱۰۰۰۰۰ دلار و نفر دوم با دست خالی. آیا می‌توان در مورد هوش و ذکاوت و یا ریسکی که این دو فرد متحمل شده‌است نظری داد؟ جواب خیر است. شاید در نگاه اول بنظر برسد که شخص اول حتما دارای هنر و استعداد خاصی بوده‌است که توانسته به چنین سرعتی مقدار زیادی ثروت کسب کند اما مشکل اینجاست که ناظر خارجی و حتی گاها خود شخص نیز از ریسک متحمل شده باخبر نیست. شاید نظر شما در مورد شخص اول عوض شود وقتی بفهمید که او قبول کرده‌است که در یک رولت روسی به ازای ۱۰۰۰۰۰ دلار شرکت کرده و جان خود را به خطر اندازد. رولت روسی نام نوعی شرط‌بندی بر زندگی یا مرگ است که طی آن، شرکت‌کنندگان یک گلوله در هفت‌تیری قرار می‌دهند و بقیه را خالی می‌گذارند. سپس خشاب چندین بار چرخانده می‌شود تا نتوان فهمید گلوله کجاست. سپس لولهٔ هفت‌تیر را بر روی شقیقهٔ خود می‌گذارند و ماشه را می‌کشند. اگر چه احتمال زنده ماندن در این شرط بیشتر از مرگ است اما چنین شرط‌بندی بسیار پرریسک و اشتباه‌است. نتیجه آنکه تنها با دیدن نتیجه یک تصمیم نمی‌توان درست بودن آن تصمیم را مشخص کرد.

منابع:

رولت روسی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد