ارزش در برابر قیمت (Value vs. Price)

هنگامی که یک سرمایه‌گذار اقدام به خرید سهام می‌کند، انتظار دارد دو نوع جریان نقدی از این سهام دریافت نماید. این دو جریان نقدی عبارتند از: سود تقسیمی سهام و تفاوت قیمت خرید و فروش سهام. بنابر تعریف ریاضی، ارزش ذاتی یک سهم برابر است با مجموع سودهای تقسیمی آینده که بر اساس زمان حال تنزیل شده است. (فراموش نکنید که ۱۰۰ دلار در آینده ارزش کمتری از اکنون دارد) همچنین شرکت‌ها تلاش می‌کنند سهام خود را بازخرید بکنند و در نتیجه تعداد سهام‌های موجود کم شده و ارزش شرکت بین تعداد کمتری از سهام تقسیم می‌گردد که باعث افزایش قیمت آنها می‌شود.

از آنجا که قیمت مورد انتظار سهام در پایان دوره تابعی است، از سودهای تقسیمی، پس ارزش یک سهم برابر می‌شود، با ارزش فعلی سودهای تقسیمی، تا زمان بی‌نهایت.

قیمت چیزیست شما می‌پردازید. ارزش چیزیست که به دست می‌آورید

در اقتصاد، ارزش ذاتی با ارزش ذهنی (قیمت) متفاوت است. تنها دارایی‌هایی که جریان پولی تولید می‌کنند نظیر یک شرکت یا یک ملک اجاری یا باند، دارای ارزش ذاتی هستند و طلا، اسکناس، اثر هنری تنها دارای ارزش ذهنی با قیمت هستند.

ارزش ذاتی معیاری از ارزش یک دارایی است. این اندازه گیری با استفاده از یک محاسبه یا مدلهای مالی به دست می‌آید. ارزش ذاتی با قیمت فعلی بازار یا ارزش‌ذهنی یک دارایی متفاوت است. با این حال، مقایسه آن با قیمت فعلی می‌تواند به سرمایه گذاران این ایده را بدهد که آیا دارایی کمتر از ارزش‌گذاری شده‌است یا بیش از حد ارزش‌گذاری شده‌است.

در تعریف اقتصاد فقط دارای‌های مولد ارزش ذاتی دارند

منابع:

مدل تنزیل سود تقسیمی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

سرمایه‌گذاری مبتنی بر ارزش - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد