شورت کردن - فروش استقراضی (Short selling)

فروش استقراضی عمل فروختن دارایی و معمولاً اوراق بهاداری است که از شخص ثالثی (معمولاً یک کارگزار) و با هدف خریدن مشابه همان دارایی در آینده جهت پس دادن آن به قرض دهنده، قرض گرفته می‌شوند. عموما از این روش برای بیمه دارایی‌ها نیز استفاده می‌شود. در بعضی مواقع فروشندگان استقراضی امیدوارند که از کاهش قیمت آن دارایی پس از فروش و تا قبل از خرید مجدد آن سود کنند. از آنجایی که پس از کاهش قیمت بایستی بهای کمتری را هنگام خرید مجدد آن دارایی بپردازند. همچنین در صورتی که قیمت افزایش یابد، فروشنده‌استقراضی متحمل ضرر می‌شود (چراکه مجبور است آن دارایی را در قیمتی بالاتر از آنچه که فروخته خریداری کند). دیگر هزینه‌های فروش استقراضی، هزینه قرض‌گیری دارایی و … است. از دید ریاضی، فروش استقراضی برابر با خرید دارایی با حجم منفی است.

مثالی از یک فروش استقراضی سودده سهم‌های (ACME Inc.) هم‌اکنون به قیمت $۱۰ برای هر سهم در حال مبادله‌است. یک فروشنده‌استقراضی ۱۰۰ سهم (ACME Inc.) را از یک قرض دهنده قرض می‌گیرد، و بلافاصله آنها را به قیمت کل $۱٬۰۰۰ می‌فروشد. متعاقباً، قیمت سهام به $۸ برای هر سهم سقوط می‌کند. فروشنده‌استقراضی حالا ۱۰۰ سهم (ACME Inc.) را در ازای $۸۰۰ می‌خرد. فروشنده سهم‌ها را به قرض دهنده پس می‌دهد، قرض دهنده باید بازگشت همان تعداد سهمی که قرض داده شده بود را با وجود پایین آمدن ارزش سهام بپذیرد. فروشنده‌استقراضی اختلاف $۲۰۰‌ ای بین قیمتی که فروشنده‌استقراضی سهم‌های قرض گرفته شده را به آن بها فروخت و قیمت کمتری که فروشنده‌استقراضی به آن بها همان تعداد سهم را خرید (منهای عوارض قرض که به قرض دهنده پرداخت می‌شود) را تحت عنوان سود برای خود نگاه می‌دارد.

فشرده شدن در فروش استقراضی (Short squeeze)

در این وضعیت، معامله‌گران به دلیل نگرانی از افزایش قیمت سهم، برای پوشش خسارت خود باید سهم را به طور همزمان خریداری کنند و در نتیجه باعث افزایش بیشتر قیمت سهم می‌شوند و ضرر بیشتر می‌شود.

هنگامی که سهامی را خریداری می‌کنید هرگز نمی توانید بیش از سرمایه سرمایه‌گذاری شده خود ضرر کنید و سود بالقوه شما، در تئوری، محدودیتی ندارد. در سوی مقابل در فروش استقراضی احتمال زیان نامحدود است. فروش استقراضی معمولاً با استفاده از استقراض انجام می‌شود و این وام‌ها با هزینه‌ی بهره همراه هستند که تا زمانی که موقعیت در جای خود است باید پرداخت شود. پس در این شرایط زمان دشمن و هزینه ساز برای شما است.

منابع:

فروش استقراضی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد